BLOG

Na co uważać przy wymianie waluty w kantorze?

W dzisiejszych czasach oszustów można spotkać wszędzie — od sklepów spożywczych po galerie handlowe, a nawet najbardziej zatłoczone ulice dużych miast, gdzie pojedyncze osoby rozgłaszają swoje usługi. Jednym z miejsc, w których można zostać oszukanym jest kantor. Jak zatem uniknąć straty pieniędzy? Na co zwracać uwagę przy wymianie waluty?

Na czym oszukują kantory?

Kantor to miejsce, w którym można wymienić złotówki na interesującą nas walutę zagraniczną i na odwrót. W związku z tym, że w samej Warszawie można znaleźć kilkadziesiąt kantorów, wiele osób przy wyborze jednego z nich zwraca największą uwagę na jak najkorzystniejszy kurs, który pozwoli na zaoszczędzenie nawet kilkunastu złotych. Jednak co nam po tym, że zatrzymamy dla siebie drobną kwotę, jak wymieniona waluta będzie fałszywa? Właśnie w ten sposób zarabiają niektóre kantory, które działają niezgodnie z obowiązującym prawem. Aktualnie istnieje minimalna szansa, że trafi się na taki kantor, ponieważ miejsca, które oferują falsyfikaty zamykane, są bardzo szybko zamykane po odkryciu oszustwa, jednak zawsze taka sytuacja może się zdarzyć. Kolejnym sposobem oszustwa stosowanym przez kantory jest okłamywanie obcokrajowców poprzez wyłudzenie wyższej kwoty za wymianę waluty niż to wymagane. Niektórzy pracownicy kantorów specjalnie wprowadzają turystów w błąd, zarabiając w ten sposób sporo pieniędzy. Dobrze pamiętać o tym w sytuacji, gdy podczas urlopu w obcym kraju braknie nam gotówki i chcemy wymienić złotówki na zagraniczną walutę.

Kantor wymiany walut

W kantorach można spotkać się także z oszustwami dotyczącymi dodatkowych usług. W niektórych punktach sprzedaż hurtowa jest nieopłacalna, ponieważ okazuje się, że w przypadku wymiany dużej gotówki pobierana jest dodatkowa prowizja wynosząca nawet kilka procent danej sumy. Kantor wymiany walut, w którym dochodzi do oszustwa, może także zarabiać poprzez wyświetlanie na tablicy informacji o kwocie, od której zaczyna się kurs, a nie którą rzeczywiście trzeba zapłacić. Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów oszustwa, dlatego warto zwracać na to szczególną uwagę.

Jak uniknąć oszustwa?

Kursy walut w kantorach są zmienne i mogą różnić się wysokością w zależności od miejsca, w jakim wymieniamy gotówkę. Właśnie dlatego najlepszym sposobem na uniknięcie oszustwa będzie wcześniejsze porównanie cen w interesujących nas kantorach. Przy wymianie gotówki warto również zwrócić uwagę na to, czy dany kantor istnieje już od kilku lat czy może dopiero zaczął swą działalność. W przypadku tej drugiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie wybór droższego, zaufanego przez wiele osób kantora, ponieważ klient będzie miał pewność, że nie zostanie oszukany. Niestety nie wszystkich sytuacji da się uniknąć i zawsze można paść ofiarą oszustwa, dlatego dobrze jest wybrać się do kantoru z osobą, która pomoże nam i będzie czujna czy wszystko odbywa się zgodnie z obowiązującymi normami.

Kantor internetowy czy stacjonarny – co korzystniejsze?

Kantory wymiany walut funkcjonują w Polsce już od kilkudziesięciu lat, w związku z czym większa część społeczeństwa wie, na czym polega wymiana gotówki w takim miejscu. Jednak kilka lat temu w naszym kraju pojawiła się możliwość internetowej wymiany walut, w specjalnie powstałych kantorach online. Pomimo że od tego momentu minęło już dużo czasu, wiele osób nie ufa wymianie gotówki przez internet. Kantor internetowy ma dużo zalet, ale czy jest lepszy od standardowego rozwiązania, jakim jest zwykły kantor?

Zalety i wady kantorów

Tani kantor

To, jak działa kantor stacjonarny wiedzą wszyscy. Wymiana gotówki odbywa się na oczach klienta, który wpłaca i odbiera pieniądze w okienku, z rąk do rąk, a wymienioną walutę dostaje w trybie natychmiastowym. Są to dwie największe zalety korzystania z kantoru stacjonarnego, których nie można przypisać kantorom internetowym. Jednak pomimo tego, że podczas korzystania z usług kantorów stacjonarnych transakcja odbywa się na oczach klienta, nie daje to żadnej gwarancji na to, że waluta jest prawdziwa. Ponadto, dla wielu osób utrudnieniem może być fakt, że aby wymienić walutę, należy wyjść z domu. W dobie internetu robienie wszelkiego rodzaju zakupów, czy to żywnościowych czy ubraniowych, odbywa się często online. Właśnie dlatego utrudnioną wymianę waluty mają osoby niepełnosprawne, które muszą często odbyć długą podróż tylko po to, aby wymienić gotówkę. Jednak pomimo tej niedogodności kantory stacjonarne mają jedną, zachęcającą zaletę, jaką jest brak formalności. Kantor stacjonarny oraz jego działalność są regulowane ustawą zwaną prawem dewizowym. Dzięki temu każdy klient może być pewien, że dokonane transakcje będą bezpieczne.

Kantory internetowe w porównaniu do kantorów stacjonarnych oferują klientom o wiele łatwiejszy sposób na wymianę gotówki, ponieważ nie ma konieczności wychodzenia z domu ani czekania w kolejkach. Ponadto kantor internetowy jest o wiele bezpieczniejszy ze względu na specjalne szyfrowania, stosowane przez największe banki. Dzięki temu klient nie musi martwić się otrzymaniem fałszywych banknotów. Kantor online ma jednak dużą wadę — nie podlega prawie dewizowemu, przez co budzi dużą nieufność wśród społeczeństwa.

Który kantor jest lepszy?

Wybierając odpowiedni punkt do wymiany gotówki wiele osób zwraca uwagę na to, czy jest to najtańszy kantor lub czy dany punkt jest najlepszym kantorem w mieście. Oba kantory, zarówno stacjonarny, jak i internetowy, mają swoje dobre i złe strony. Dużym plusem kantorów stacjonarnych jest to, że transakcja odbywa się na oczach klienta, a internetowych to, że są uznawane za tanie kantory, z niskimi cenami. Pomimo wszelkich opinii warto jest samemu skorzystać z obu opcji i przekonać się, który jest najlepszym wyborem.

Po czym rozpoznać dobry warszawski kantor?

Warszawa to ogromne miasto, w którym oprócz tłumu ludzi, wielkich korporacji i znanych na całym świecie kawiarni można skorzystać z wielu mniej lub bardziej potrzebnych usług. W stolicy Polski największą popularnością cieszą się kantory – miejsca, w których można wymienić potrzebną walutę. W związku ze stale rosnącym zainteresowaniem kantorami, w samej Warszawie można znaleźć kilkadziesiąt tego typu miejsc, rozmieszczonych na terenie całego miasta. Jak zatem wybrać najlepszy kantor? Po czym go rozpoznać?

Kantory a dzielnice, w jakich się znajdują

Kantory w Warszawie cieszą się szczególną popularnością ze względu na dwa lotniska, które znajdują się na terenie stolicy. Wiele osób przyjeżdża do Warszawy właśnie po to, aby stąd polecieć na wakacje do ciepłych krajów lub do rodziny oddalonej o kilka tysięcy kilometrów. W związku z tym osoby takie zmuszone są do wymiany waluty na tą obowiązującą w danym kraju. Jak wiadomo ceny w Warszawie nie są niskie w porównaniu do mniejszych miast, jednak są takie kantory, które oferują naprawdę atrakcyjne ceny. Czym uzależniona jest ta cena? Przede wszystkim lokalizacją.

Kantory warszawskie

Kantory z najwyższymi cenami to głównie te znajdujące się na lotniskach i w galeriach handlowych. W tych miejscach turystów jest najwięcej, a jako że walutę w galerii czy na lotnisku można wymienić w ostatnim momencie, kantory te zarabiają na klientach, którzy nie mieli czasu na porównanie cen. Ze względu na to istotne jest, aby zrezygnować z wymiany waluty w wymienionych kantorach i zamiast tego wybrać się na dworzec główny, w okolicę śródmieścia lub do centrum. W tych punktach Warszawy ceny oferowane przez kantory będą najkorzystniejsze, szczególnie w przypadku sprzedaży hurtowej.

Po czym rozpoznać dobry kantor?

Skoro wiadomo już, gdzie szukać kantoru, warto wspomnieć o innych czynnikach, które sprawiają, że najlepiej skorzystać z danego kantoru. Jednym z takich czynników jest dostępność walut. Dobre kantory charakteryzują się stałą dostępnością oferowanych walut, niezależnie od tego, czy są to waluty bardziej popularne, takie jak funty i euro, czy też te rzadziej kupowane — kuny chorwackie czy też rosyjskie ruble.
Właśnie dlatego najlepiej jest zapoznać się z ofertą kantorów i dowiedzieć się, czy waluta, która nas interesuje, jest aktualnie dostępna. Ponadto, warto wspomnieć o dodatkowych usługach, które sprawiają, że kantor wypada atrakcyjnie w oczach klientów. Do tych usług zalicza się między innymi sprzedaż hurtowa. Kantory ze sprzedażą hurtową często oferują znacznie korzystniejsze ceny przy wymianie dużej gotówki.