Kantor internetowy czy stacjonarny – co korzystniejsze?

Kantory wymiany walut funkcjonują w Polsce już od kilkudziesięciu lat, w związku z czym większa część społeczeństwa wie, na czym polega wymiana gotówki w takim miejscu. Jednak kilka lat temu w naszym kraju pojawiła się możliwość internetowej wymiany walut, w specjalnie powstałych kantorach online. Pomimo że od tego momentu minęło już dużo czasu, wiele osób nie ufa wymianie gotówki przez internet. Kantor internetowy ma dużo zalet, ale czy jest lepszy od standardowego rozwiązania, jakim jest zwykły kantor?

Zalety i wady kantorów

Tani kantor

To, jak działa kantor stacjonarny wiedzą wszyscy. Wymiana gotówki odbywa się na oczach klienta, który wpłaca i odbiera pieniądze w okienku, z rąk do rąk, a wymienioną walutę dostaje w trybie natychmiastowym. Są to dwie największe zalety korzystania z kantoru stacjonarnego, których nie można przypisać kantorom internetowym. Jednak pomimo tego, że podczas korzystania z usług kantorów stacjonarnych transakcja odbywa się na oczach klienta, nie daje to żadnej gwarancji na to, że waluta jest prawdziwa. Ponadto, dla wielu osób utrudnieniem może być fakt, że aby wymienić walutę, należy wyjść z domu. W dobie internetu robienie wszelkiego rodzaju zakupów, czy to żywnościowych czy ubraniowych, odbywa się często online. Właśnie dlatego utrudnioną wymianę waluty mają osoby niepełnosprawne, które muszą często odbyć długą podróż tylko po to, aby wymienić gotówkę. Jednak pomimo tej niedogodności kantory stacjonarne mają jedną, zachęcającą zaletę, jaką jest brak formalności. Kantor stacjonarny oraz jego działalność są regulowane ustawą zwaną prawem dewizowym. Dzięki temu każdy klient może być pewien, że dokonane transakcje będą bezpieczne.

Kantory internetowe w porównaniu do kantorów stacjonarnych oferują klientom o wiele łatwiejszy sposób na wymianę gotówki, ponieważ nie ma konieczności wychodzenia z domu ani czekania w kolejkach. Ponadto kantor internetowy jest o wiele bezpieczniejszy ze względu na specjalne szyfrowania, stosowane przez największe banki. Dzięki temu klient nie musi martwić się otrzymaniem fałszywych banknotów. Kantor online ma jednak dużą wadę — nie podlega prawie dewizowemu, przez co budzi dużą nieufność wśród społeczeństwa.

Który kantor jest lepszy?

Wybierając odpowiedni punkt do wymiany gotówki wiele osób zwraca uwagę na to, czy jest to najtańszy kantor lub czy dany punkt jest najlepszym kantorem w mieście. Oba kantory, zarówno stacjonarny, jak i internetowy, mają swoje dobre i złe strony. Dużym plusem kantorów stacjonarnych jest to, że transakcja odbywa się na oczach klienta, a internetowych to, że są uznawane za tanie kantory, z niskimi cenami. Pomimo wszelkich opinii warto jest samemu skorzystać z obu opcji i przekonać się, który jest najlepszym wyborem.