Na co uważać przy wymianie waluty w kantorze?

W dzisiejszych czasach oszustów można spotkać wszędzie — od sklepów spożywczych po galerie handlowe, a nawet najbardziej zatłoczone ulice dużych miast, gdzie pojedyncze osoby rozgłaszają swoje usługi. Jednym z miejsc, w których można zostać oszukanym jest kantor. Jak zatem uniknąć straty pieniędzy? Na co zwracać uwagę przy wymianie waluty?

Na czym oszukują kantory?

Kantor to miejsce, w którym można wymienić złotówki na interesującą nas walutę zagraniczną i na odwrót. W związku z tym, że w samej Warszawie można znaleźć kilkadziesiąt kantorów, wiele osób przy wyborze jednego z nich zwraca największą uwagę na jak najkorzystniejszy kurs, który pozwoli na zaoszczędzenie nawet kilkunastu złotych. Jednak co nam po tym, że zatrzymamy dla siebie drobną kwotę, jak wymieniona waluta będzie fałszywa? Właśnie w ten sposób zarabiają niektóre kantory, które działają niezgodnie z obowiązującym prawem. Aktualnie istnieje minimalna szansa, że trafi się na taki kantor, ponieważ miejsca, które oferują falsyfikaty zamykane, są bardzo szybko zamykane po odkryciu oszustwa, jednak zawsze taka sytuacja może się zdarzyć. Kolejnym sposobem oszustwa stosowanym przez kantory jest okłamywanie obcokrajowców poprzez wyłudzenie wyższej kwoty za wymianę waluty niż to wymagane. Niektórzy pracownicy kantorów specjalnie wprowadzają turystów w błąd, zarabiając w ten sposób sporo pieniędzy. Dobrze pamiętać o tym w sytuacji, gdy podczas urlopu w obcym kraju braknie nam gotówki i chcemy wymienić złotówki na zagraniczną walutę.

Kantor wymiany walut

W kantorach można spotkać się także z oszustwami dotyczącymi dodatkowych usług. W niektórych punktach sprzedaż hurtowa jest nieopłacalna, ponieważ okazuje się, że w przypadku wymiany dużej gotówki pobierana jest dodatkowa prowizja wynosząca nawet kilka procent danej sumy. Kantor wymiany walut, w którym dochodzi do oszustwa, może także zarabiać poprzez wyświetlanie na tablicy informacji o kwocie, od której zaczyna się kurs, a nie którą rzeczywiście trzeba zapłacić. Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów oszustwa, dlatego warto zwracać na to szczególną uwagę.

Jak uniknąć oszustwa?

Kursy walut w kantorach są zmienne i mogą różnić się wysokością w zależności od miejsca, w jakim wymieniamy gotówkę. Właśnie dlatego najlepszym sposobem na uniknięcie oszustwa będzie wcześniejsze porównanie cen w interesujących nas kantorach. Przy wymianie gotówki warto również zwrócić uwagę na to, czy dany kantor istnieje już od kilku lat czy może dopiero zaczął swą działalność. W przypadku tej drugiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie wybór droższego, zaufanego przez wiele osób kantora, ponieważ klient będzie miał pewność, że nie zostanie oszukany. Niestety nie wszystkich sytuacji da się uniknąć i zawsze można paść ofiarą oszustwa, dlatego dobrze jest wybrać się do kantoru z osobą, która pomoże nam i będzie czujna czy wszystko odbywa się zgodnie z obowiązującymi normami.